Ilgvars Butulis, Antonijs Zunda “Lielā Latvijas vēstures grāmata”
No senlaikiem, kad pakāpeniski sāka izzust biezais ledus slānis, kas iepriekš klāja lielu sauszemes daļu visā pasaulē, līdz šodienai, kad paši esam liecinieki notiekošajam tepat — Latvijā, kaimiņvalstīs, Eiropā un pasaulē…
No pirmo cilvēku apmešanās Latvijas teritorijā un pirmajiem rakstītajiem vēstures avotiem par Latvijas zemi un tautām līdz jaunajai tūkstošgadei, kas, tāpat kā iepriekšējās, jau ir un būs gan vēsturnieku, gan interesentu uzmanības lokā…
Tik liels ir arī laika posms, ko izvēlējušies “Latvijas vēstures” autori.
Šī grāmata domāta visiem, kurus interesē mūsu valsts vēsture — nozīmīgākie notikumi kopš pašiem senākajiem laikiem līdz mūsdienām. Vēsturnieki šo izklāstu veidojuši, nedaudz atkāpjoties no akadēmiskajiem kanoniem. Taču aplūkotie fakti, norises un vērtējumi nav patvaļa, bet gan balstīti vēstures zinātnes atzinumos. Autori cenšas parādīt iespējami objektīvu Latvijas vēstures ainu, un viņu pieeja ir tradicionāla tādā nozīmē, ka galvenā bijusi aprakstošā metode, balstoties uz reālām avotu un pētījumu sniegtām liecībām.
Atspoguļojot Latvijas vēstures gaitu, tiek aplūkoti ne tikai latviešu tautas, bet arī citu Latvijas teritorijā dzīvojušu un dzīvojošo tautu vēsturiskie likteņi. Teritorijas ziņā Latvija ir maza zeme ar nelielu iedzīvotāju skaitu, un tā vienmēr atradusies gan satiksmes ceļu, gan lielvalstu ģeopolitisko interešu krustpunktā. Tādēļ autori savas zemes pagātni skata arī Baltijas jūras reģiona un Eiropas vēstures kontekstā. Te gan jāpiebilst, ka grāmatas apjoms neļauj plaši un Latvijas vēsturei sinhroni aplūkot visas svarīgākās Livonijas, Zviedrijas, Polijas, Lietuvas, Igaunijas, Krievijas un PSRS vēstures norises. Taču, akcentējot politiskās vēstures notikumus, autori vienlaikus ataino arī saimnieciskās un kultūras vēstures norises.